Özgür Günce: 6 Şubat 2021

Elif Çanga

Gece yarısında bir anda okulumuza iki tane yeni fakülte (hukuk ve iletişim) kurulması haberini Resmi Gazete’den aldık. Bize zor yeten okulumuzun 2 fakülteyi daha nasıl kaldıracağını düşünürken Polonezköy’e ve Hadımköy’e yeni kampüs inşa etme söylentileri dolaştı. Kayyuma direndiğimiz şu günler okulumuzdan olacağımız düşüncesi ile gece uyuyamadık. Çaresizlikten kurtulmak ve kendimizi cesurca ifade edebilmek için Boğaziçi Dayanışması Cumhurbaşkanlığı’na açık bir mektup yayınladı. Açık, net ve cesur içeriğiyle 2 sayfalık bu mektup tüm sosyal medyada dolaştı.  Yasaklardan dolayı Türkiye’de fiziksel olarak evlere kapansak da yurtdışından gelen çok büyük bir destek vardı. Berlin’deki protesto kampüstekileri aratmayacak kadar büyüktü. Şarkıcı Ezhel de bize destek mesajları vererek bu protestoya katıldı. Brüksel ve Paris sokakları da Aşağıya Bakmayacağız sloganları ile inledi.

Ezhel de Berlin sokaklarında bizlerleydi. Kaynak: @thatissokovl, Twitter

4 Şubat’ta Kadıköy’de gözaltına alınan 61 kişinin emniyette ifadelerine başlandı. Duruşma sırasında salonda silahlı polisler yer aldı. Hakim savunma avukatlarını itiraz ettikleri için tehdit etti. Havin ve arkadaşları, avukatları yanlarında olmadığı için susma haklarını kullandılar. Twitter’dan Baran Kaya (@iikiros)’a göre:

Son sorgudan hemen sonra daha meslektaşlarımız içerideyken hakim “çağırın herkesi” demiş sonra ne yaptığının farkına varacak ki “hıı ara verelim” demiş. Anlaşıldığı şekliyle sorgulardan önce hazırlarnmış şablon bir kararla karşı karşıyayız.

Sabah baskını ile alınan 6 kişiden dördü tutuklandı ve birine ev hapsi ve yurt dışı yasağı verildi. Kararın açıklanmasından sonra, adliye koridorlarına polis yığıldı.

Tutuklama kararlarının açıklanmasından sonra koridorlara yığılan polisler. Kaynak: Avukat Dayanışması, Twitter

İzmir’de gözaltına alınan 20 kişi koşulsuz, 6 kişi adli kontrolle serbest bırakıldı. Rektör danışmanı olarak atanan şahıs Gürkan Kumbaroğlu görevini resmen kabul etti.

Arkadaşlarımız serbest! Kaynak: İzmir Üniversite Dayanışması, Twitter

Bilanço: 1-5 Şubat tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektör protestosu ve dayanışma eylemlerinde 555 kişi gözaltına alındı, bunlardan 8’i tutuklandı 22’si hakkında konutu terk etmeme adli kontrol kararı verildi. (Adalet İçin Hukukçular, Twitter)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s