Türkiye Süper Ligi Neden 21 Takımlı Olmamalı

Ahmet Çağrı Ünlü

29 Temmuz 2020 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı ile TFF Başkanı’nın gerçekleştirdiği ortak basın toplantısıyla Türkiye Süper Ligi’nden bu sezon için küme düşmenin kaldırıldığının ve alt ligden gelen takımlar ile Türkiye Süper Ligi’nin 21 takımla oynanmasına karar verildiği duyuruldu. Bu karar bir dizi mantıksızlık ve sürdürülemezlik içermekte, ayrıca gerek toplantının siyasi bir temsilci olan Bakan ile birlikte yapılması gerek kararın peşinden gelen, başta Yeni Malatyaspor Başkanı’nın açıklaması olmak üzere bir dizi açıklama özerk olması gereken TFF’nin özerkliğini ne düzeyde koruduğunu tekrar ortaya koydu.

Yazımızın ana konusu olan Süper Lig’in neden 21 takımla oynanmaması gerektiğine dönecek olursak, incelememiz gereken ilk konu pandemi ve önümüzdeki 3 senenin takvim sıkışıklığıdır. Bu sene yaşanan pandemi nedeniyle tüm futbol liglerinin bitirilmesinde birçok zorluk yaşanmıştı ve araştırmalara göre pandemi hala bitmiş değil. Üstelik 2.dalga ihtimali her gün artmakta. Bu koşullarda bir futbol ligine ekstra maç haftaları eklemek son derece mantıksız olmakla birlikte, tüm koşullar olumlu gitmesi ihtimalinde bile Eylülde başlayacak olan Süper Lig’in EURO 2021 nedeniyle Mayıs sonunda bitmesi gerekmektedir. Üstelik yeteri kadar tatil yapamayan Süper Lig oyuncularının EURO 2021’de performansı da düşecektir. Takvim sıkışıklığının futbolcular açısından sakatlıkları artıracağı da bir diğer gerçektir, çünkü önümüzdeki 3 futbol sezonunun takvimi şu şekildedir: 21 takımlı 2020 -2021 sezonu ve tatil yapılamadan EURO 2021, turnuvanın ardından yine tatil yapılamadan 20 takımlı 2021 – 2022 sezonu, bu sezonun bitiminde 2022 Dünya Kupası dolayısıyla tekrar tatilsiz geçen bir yaz ve ardından başlayan 20 takımlı 2022-2023 sezonu. Yani 2023 yazında ilk kez tatil yapma fırsatına kavuşacak futbolcuların bu yoğunluğu kaldırması mümkün değildir.

21 takımlı Süper Lig’in ortaya çıkaracağı diğer bir sorun da kalite sıkıntısı ve hedefsiz takımlar olacaktır. Ligin 18 takımlı haliyle bile Avrupa’nın 5 büyük liginden kalite açısından geride olduğu açıkken ve belki de 16 takımlı olup olmaması gerektiğini tartışmamız gerekirken 21 takım kararı bu sorunu daha da büyütecektir. 2019-2020 sezonunun puan tablosunu incelersek ilk 7 sıradaki takımın Avrupa Kupaları yarışında olduğunu görürüz. Yine aynı şekilde son 7 sıradaki takımın da kümede kalma yarışında olduğunu yani 18 takımlı halinde bile Türkiye Süper Ligi’nde 4 hedefsiz takımsız vardır, 21 takımlı ligde bu sayının artması da son derece doğal bir sonuç olacaktır. Bu 2 sorunun birleşimiyle ortaya çıkacak olan daha kalitesiz takımlar dolayısıyla daha kalitesiz maçlar ve futboldur.

21 takımlı Süper Lig’in ekonomi konusunda da günümüzde kulüplerin yaşadığı ekonomik sorun sarmalının boyutunu arttırmaktan başka bir etkisi olmayacaktır. Yüzeysel bir bakış açısıyla daha fazla maç daha fazla gelir mantığı kurulamaz çünkü kulüplerin en büyük geliri olan yayın geliri konusunda yayıncı kuruluşla sıkıntılar yaşanmaktayken üstüne yayıncı kuruluşa ek maliyetler yüklemek anlaşmazlığın boyutunu arttıracaktır. Yayıncı kuruluş indirim talebinde bulunmuşken anlaşma mevcut seviyede bile tutulsa gelirin dağıtımında artık daha fazla takım olacak.

Son olarak da TFF Başkanı’nın yaptığı ve birbirini doğrular nitelikte olmayan açıklamalar da içinde bulduğumuz durumu özetler nitelikte. 28 Mayıs 2019 tarihli açıklamasında Erzurumspor’un küme düşmenin kaldırılması ve 20 takımlı Süper Lig teklifiyle alakalı olarak şunları söylemektedir: ‘Erzurumspor’dan ligin gelecek yıl 20 takımlı olması konusunda talep geldi ama bu çok zor. Bizim böyle bir düşüncemiz yok. Sezon başında açıklanmadan sezon sonunda böyle bir karar alırsanız bunu dünyaya anlatamazsınız.’

Kapak Görseli: Haberler.com

Çağrı, Tablet Düşünce’de kurucu ve editördür. ahmetcagriunlu@icloud.com adresinden ulaşılabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s